Tvorba zdravého tkaniva, efektívne uzavieranie rany a prevencia infekcií sú základnými podmienkami optimálneho priebehu hojenia rany. Nezastupiteľnú rolu v týchto procesoch hrá tiež vitamín C čiže kyselina askorbová. Či už vzniklo zranenie následkom úrazu, operácie alebo dlhodobým tlakom na kožu, pravidelný príjem odporučenej dennej dávky vitamínu C môže pomôcť predchádzať vzniku infekcie v rane a prispieva k jej úspešnému zahojeniu.

Prevencia infekcie
V počiatočných fázach hojenia zintenzívni náš imunitný systém obranu proti infekcii. Tkanivá okolo rany sčervenajú a opuchnú, čo je spôsobené zvýšeným prietokom krvi v tejto oblasti. Kyselina askorbová napomáha migrácii bielych krviniek do rany. Biele krvinky ničia mikroorganizmy a ďalšie cudzorodé látky, a pomáhajú tak chrániť telo pred infekciou. Nedostatok vitamínu C môže oneskoriť prirodzenú imunitnú odpoveď tela a zvýšiť riziko infekcie v rane. Oslabený imunitný systém býva jednou z najčastejších prekážok zdravého hojenia rán.

Tvorba tkaniva
Kyselina askorbová sa podieľa na tvorbe kolagénu a ďalších látok, ktoré predstavujú základ spojivových tkanív, kože, kostí a cievnych stien. Je preto nevyhnutná pre tzv. proliferačnú fázu hojenia, kedy sa formujú nové tkanivá a tvoria sa nové cievy zaisťujúce prietok krvi ranou. Nedostatok vitamínu C v potrave môže spôsobiť vznik slabej a krehkej jazvy.

Antioxidant
Naše telo reaguje na zranenie ako na formu fyziologického stresu. V období stresu sa zvyšujú nároky na imunitný systém a metabolizmus a organizmus vyžaduje na podporu hojenia vyšší príjem antioxidačných látok, medzi ktoré radíme tiež vitamín C. Seniori, ľudia s podvýživou alebo chronicky chorí trpia často nedostatkom vitamínu C, čo môže vyžadovať jeho užívanie v podobe vitamínových preparátov.

Odporučená denná dávka
Odporučená denná dávka vitamínu C je 75 mg pre ženy a 90 mg denne pre mužov (nad 18 rokov). Na ​​udržanie zdravej pokožky a rýchle hojenie povrchových rán stačí denne prijímať odporučené množstvo kyseliny askorbovej. Ak sa zotavujete z traumatickej alebo chirurgickej rany či preležanín, môže vám lekár odporučiť vyššie dávky vitamínu C na podporu hojenia a ochranu pred infekciou. Je nevyhnutné prijímať odporučené množstvo vitamínu C každý deň, pretože organizmus nevie skladovať väčšie množstvo tohto vo vode rozpustného vitamínu.

Bohatým zdrojom vitamínu C nie sú len citrusové plody a šťavy, ale tiež napr. červené a zelené papriky, rajčiaky a rajčiaková šťava, brokolica, ružičkový kel, jahody, kivi a veľa ďalších druhov zeleniny a ovocia.

Zdroj: 
http://www.livestrong.com/article/384687-ascorbic-acid-in-wound-healing/