Pravidelné návštevy u lekára a dodržiavanie liečebných postupov sú samozrejme správne kroky ako pre prevenciu, tak pre liečbu chronických rán. Nemali by ste však zabúdať na to, prečo vás také zdravotné problémy vôbec stretli. Jedným z faktorov, ktorý hrá zásadnú rolu, je životný štýl každého z vás. Pod pojmom životospráva si mnoho z nás predstaví iba správnu výživu a zásady zdravého stravovania. To je ale chyba. Životospráva je jednoducho povedané celkový životný štýl. Patrí sem pravidelný pohyb, naše záľuby, strava, ale i neresti – ako je alkohol, fajčenie a stres. Pripravili sme si pre vás tipy a triky, s ktorými zvládnete úpravu životosprávy úplne sami.

Pohybujte sa – kompresia nie je obmedzenie

Zaraďte do svojho programu pravidelný pohyb, ako sú kratšie prechádzky či bicyklovanie – zlepší sa vám cirkulácia krvi a zmizne i pocit ťažkých a opuchnutých nôh. Ak nemôžete športovať, precvičujte aspoň dolné končatiny. Nie je pravda, že s obviazanou nohou sa nedá pohybovať.

Kompresia nie je obmedzenie, ale štart. Obväz končatinu chráni, spevňuje a vy môžete bez obáv žiť aktívne. Platí, že čím viac sa v rámci kompresívnej terapie pohybujete, tým je účinok liečby vyšší. Stačí, aby ste telu dopriali rozumnú dávku pohybu. Pomôžete správnemu fungovaniu krvného obehu, zbavíte sa nepríjemných príznakov choroby a príjemným bonusom bude dobrá nálada!

Ide to i bez diéty!

Pestrá strava napomáha zníženiu vysokého tlaku

Tučné jedlo a nadmiera sladkostí spôsobujú problémy na všetkých frontoch. Výsledná nadváha, zápcha alebo vysoký tlak – to všetko vedie k žilovým i cievnym problémom. Zaraďte do svojho jedálnička jedlá s vysokým obsahom vlákniny a stravu bohatú na bielkoviny, vitamíny a minerály (vápnik, železo, zinok). Nezabúdajte jesť pravidelne 5-krát denne. Ľudské telo je totiž ako dokonalý stroj. Keď chceme, aby správne fungovalo a my sme nemuseli ísť každú chvíľu na kontrolu alebo opravu, musíme mu dodávať pravidelné a kvalitné palivo. So správnou výživou súvisí tiež správny pitný režim – denne by sme mali vypiť 2–3 litre tekutín. Vyhýbajte sa ale sladkým limonádam a vodám s bublinkami. Zbytočne zaťažujú a prekysľujú organizmus.

Dajte prednosť voľnejšiemu oblečeniu a pohodlnej obuvi

I na výbere oblečenia záleží! Tesné nohavice alebo škrtiace ponožky sú nepohodlné, tlačia a zhoršujú cirkuláciu krvi. Zvoľte voľnejšie oblečenie, ktoré nie je obtiahnuté okolo končatiny a zároveň je vyrobené zo vzdušného materiálu, ktorý uľahčí dýchanie pokožke a nezadržuje telesnú vlhkosť. Obuv voľte vždy pohodlnú, pevná podrážka s nízkymi podpätkami by pre vás mala byť samozrejmosťou.

Posilňujte imunitný systém

Posilňovaniu imunity pomáha nielen vhodne zvolená strava, ale tiež celý rad veľmi príjemných činností. Vyskúšajte plávanie alebo chôdzu vo vode. Rovnako ako masáž studenou sprchou pomáhajú a znižujú pocity ťažkých nôh a zlepšujú prekrvenie končatín. Pozor si však dajte na návštevu sauny alebo horúce kúpele.

Doprajte si masáž a odpočinok, oblúkom sa vyhýbajte stresu

Vhodne vykonaná masáž prispieva k lepšiemu prekrveniu a pozitívne pôsobí na žilový obeh. Končatiny vždy masírujte v smere od chodidla nahor smerom k srdcu – má to blahodarný efekt! Myslíte si, že keď si ľahnete, odpočívajú i vaše nohy? Nie je to pravda. Pri ochorení žilového systému dolných končatín by nohy pri odpočinku nemali byť v tej istej  polohe ako zvyšok tela, ale o niečo vyššie než je srdce. Oblúkom sa tiež vyhýbajte stresovým situáciám a fajčeniu, zbytočne komplikujú liečbu. A hlavne, nezabúdajte sa veľa smiať a udržiavať si dobrú náladu!

Ďalšie praktické tipy, ako sa jednoduchými krokmi aktívne zapojiť do liečby, nájdete v prehľadnej brožúre Prevencia a liečba chronických rán. Prečítajte si ju, vytlačte a majte ju na očiach každý deň!