Pohybujte nohami pri každej príležitosti

Ani dlhodobé státie ani sedenie nie je dobré pre správne fungovanie krvného obehu. Naučte sa robiť krátke prestávky, prechádzajte sa, naučte sa jednoduché cviky na prekrvenie nôh. Rovnaké pravidlo platí i pri dlhých cestách vlakom, autobusom alebo lietadlom. Najvhodnejšou fyzickou aktivitou je chôdza, pri ktorej dbajte na správny výber obuvi.

Studená sprcha je prospešná, návšteva sauny nie

Masáž studenou sprchou pomáhá a snižuje pocit těžkých nohou.

Masáž studenou sprchou pomáha a znižuje pocit ťažkých nôh. Pozor si však dajte na návštevu sauny alebo horúce kúpele. Teplo spôsobuje rozširovanie žíl a nepriaznivo pôsobí na obehový systém. Myslite tiež na pravidelné masírovanie končatín – správne vykonaná masáž od chodidiel smerom nahor pozitívne pôsobí na žilový obeh.

Jedzte zdravo a strážte si váhu

Jezte zdravě a hlídejte si váhu

Tučné jedlá a nadmiera sladkostí spôsobujú problémy na všetkých frontoch. Výsledná nadváha, zápcha alebo vysoký tlak – to všetko vedie k žilovým i cievnym problémom. Zaraďte do svojho jedálnička jedlá s vysokým obsahom vlákniny a stravu bohatú na bielkoviny, vitamíny a minerály (vápnik, železo, zinok). Nezabúdajte jesť pravidelne 5–krát denne. So stravou súvisí tiež správny pitný režim – denne by sme mali vypiť 2–3 litre tekutín. Vyhýbajte sa ale sladkým limonádam a vodám s bublinkami. Zbytočne zaťažujú a prekysľujú váš organizmus.

Noste voľné oblečenie a vhodnú obuv

Tesné nohavice alebo škrtiace ponožky sú nepohodlné, tlačia a zhoršujú cirkuláciu krvi. Zvoľte voľnejšie oblečenie, ktoré nie je obtiahnuté okolo rany a zároveň je vyrobené zo vzdušného materiálu, ktorý uľahčí dýchanie pokožke a nezadržuje telesnú vlhkosť. Premýšľajte i nad výberom topánok. Obuv voľte vždy pohodlnú, ideálne s anatomicky tvarovanou stielkou a predovšetkým dostatočne širokou, aby nedochádzalo k privretiu malíčka. Obuv s pevnou podrážkou a bez vysokého opätku by pre vás mala byť samozrejmosťou. Správne zvolené oblečenie uľahčuje i samotný pohyb s bandážou.

Pravidelne navštevujte svojho lekára

Pravidelně navštěvujte svého lékaře

Trápi vás pocit ťažkých nôh, opuchy alebo sa vám objavili kŕčové žily? Nemeškajte a včas navštívte svojho lekára. Babské rady v tomto prípade nepomôžu, dôležitá je včasná diagnóza a správne nastavená liečba.