Ischemická choroba dolných končatín je ochorenie, pri ktorom dochádza k nedostatočnému zásobeniu dolných končatín – k makro- alebo mikroangiopatii, teda k poškodeniu veľkých či drobných ciev. Pretože prívod kyslíka a živín nie je adekvátny požiadavkám tkaniva, nemôžu v nej správne prebiehať ani reparačné procesy počas hojenia.

Rozlišujeme 4 štádiá ischemickej choroby

  • Prvé štádium – cievy sú len mierne zúžené, stačia preto ešte dostatočne zásobovať končatiny krvou. Negatívne reagujú len na kolísanie teplôt. Chorí nemusia pociťovať žiadne ťažkosti, najčastejšími príznakmi sú však najmä pocity studených nôh.
  • druhom štádiu he hlavným príznakom tzv. klaudikácia (bolesti a pichanie v lýtku či stehne, ktoré sa zosilňujú pri záťaži, napr. chôdzi, a ustupujú v pokoji). Vzdialenosť, ktorú je pacient schopný prejsť do pocítenia prvých bolestí, sa pritom s postupujúcim ochorením stále skracuje.
  • treťom štádiu sa už bolesti nevyskytujú len pri námahe či pohybe, ale objavujú sa aj v pokoji, často v noci v spánku.
  • Štvrté štádium už predstavuje kritické obmedzenie prítoku krvi. Reparačné schopnosti postihnutých tkanív sú úplne narušené a nehojace sa rany tak môžu vzniknúť i následkom nepatrného poranenia. Následkom môže byť vznik arteriálnych vredov, v najvážnejších prípadoch aj odumretie tkaniva a vznik gangrény. Tá potom začína od prstov a postupne zasahuje celú nohu.