hostia: PhDr. Beáta Grešš Halász, MUDr. František Špaček
Rany môžu predstavovať závažný problém, a to najmä vtedy, keď sa nehoja. Chronické rany často sprevádzajú bolesti a do veľkej miery ovplyvňujú nielen fyzické, ale aj psychické zdravie pacientov.
Chronické rany sa môžu týkať pacientov vo všetkých vekových kategóriách, mužov aj žien, detí aj seniorov. Výrazne ovplyvňujú kvalitu života a ak sa k nim nepristupuje správne, môžu zhoršiť celkový zdravotný stav pacienta. Čo všetko pomáha hojeniu a aká je cesta pacienta s chronickou ranou?
Možno ste sa už niekedy stretli s pojmami ako proktológia alebo proktológ. Doktor Google však nie je vždy spoľahlivým zdrojom, a preto sme si dnes do nášho štúdia pozvali odborníka – proktológa a chirurga Radovana Škutu z Fakultnej nemocnice v Trnave, ktorý nám povie viac o tom, čomu sa venuje a ako sa napríklad aj pripraviť na proktologické vyšetrenie.
hostia: doc. MUDr. Lenka Veverková, PhD. a MUDr. Peter Chvalný, PhD.
Onkologický pacient sa na svojej ceste potýka s viacerými komplikáciami, akými sú aj onkologické rany. Tieto rany zvyšujú riziko infekcií a môžu negatívne ovplyvniť aj priebeh samotnej liečby. Dá sa im predchádzať? A ako postupovať, keď sa už objavia?
hostia: MUDr. Marián Rošák a PhDr. Beáta Grešš Halász, PhD.
Vedeli ste, že preležaniny alebo dekubity sa vyskytujú až u jednej tretiny imobilných pacientov? Ako sa im vyhnúť? Kde sa vyskytujú najčastejšie? Aká je prípadná liečba?