Venózny vred predkolenia – ulcus cruris venosum (ucv) je chronický defekt predkolenia, ktorý vzniká v dôsledku primárnej, ale častejšie sekundárnej venóznej insuficiencie (nedostatočnosti). Vplyvom stagnácie žilovej krvi a žilovej hypertenzie dochádza postupne k atrofii kože na predkoleniach s vysychaním a olupovaním kože, s tvorbou hemosiderinových pigmentácií a so sklonom k vzniku ekzémov. Defekty môžu vzniknúť aj bez zjavnej príčiny, napríklad nepatrným podráždením pokožky, z ktorého sa postupne vyvinie plytký mokvajúci vred. Venózny vred predkolenia môže byť pomerne veľký, obvykle nebolestivý a spodina býva potiahnutá fibrínovým povlakom. Často masívne secernuje a je náchylný na infekciu, potom môže aj výrazne zapáchať.
Liečba vredu predkolenia žilného pôvodu
Pri liečbe venózneho vredu predkolenia treba dbať na odstránení alebo aspoň zmiernení príčin jeho vzniku – stav zhoršuje predovšetkým nadváha, zlá výživa, fajčenie a nedostatok pohybu. Miestna liečba vredu predkolenia spočíva najmä v aplikácii produktov na vlhké hojenie rán, ktoré pomáhajú vytvárať priaznivé prostredie na hojenie rany.
Pri liečbe každého venózneho defektu je okrem vlhkej terapie nevyhnutná dôsledná kompresívna terapia, optimálne zvolenou bandážou s krátkym alebo dlhým ťahom či kompresívnymi systémami.
Ulcus crusis venosum patrí medzi najčastejšie chronické rany
Vred predkolenia venózneho pôvodu je najčastejším typom chronickej nehojacej sa rany. Patrí k dlhodobým ochoreniam s častou recidívou (až pri 57 % prípadov). Jeho liečba nie je ľahká a vyžaduje aktívny prístup a spoluprácu chorého aj jeho blízkych príbuzných. Typickým výskytom venóznych vredov predkolenia je oblasť vonkajšieho členku.
Vred vzniká v dôsledku chronickej žilovej nedostatočnosti
Venózny vred predkolenia je spôsobený chronickou žilnou chorobou. Vzniká v dôsledku nedostatočného odtoku krvi v žilách smerujúcej k srdci. Dôsledkom je žilová hypertenzia, krvná plazma je vytlačovaná z mikrocirkulácie do tkaniva. Príznaky začínajú zhoršením kvality kože. Koža sa stenčuje, je suchá alebo môže byť naopak nasiakla a zmokvaná.
Vredy predkolenia sa často vyvinú z drobných kožných defektov v dôsledku poranenia, ktoré sú podporované bakteriálnou flórou a ťažko sa hoja. Vred však môže vzniknúť aj bez predchádzajúceho poranenia. V takých prípadoch na koži najprv pozorujeme malú, postupne sa zväčšujúcu začervenanú škrvnu. Na nej sa utvára chrasta, ktorá praská a otvára sa tak rana zasahujúca do podkožia. Po splynutí viac kožných defektov vzniknú veľkoplošné vredy.
Súčasné ochorenie žíl môže skomplikovať rozpoznanie príčiny. Pokiaľ nedochádza k liečbe základného ochorenia, môžu zostať vredy nezahojené aj cez primeranú liečbu.
Ranu je potrebné vyčistiť a následne aplikovať vlhké krytie
Základom liečby je odstrániť príčiny, ktoré toto ochorenie vyvolali, alebo ich aspoň zmierniť. Samotnú ranu je nevyhnutné dôkladne vyčistiť, zbaviť ju zvyškov mastí, pást a iných materiálov. Následne je potrebné pristúpiť k chirurgickému odstránení nekrózy a k lokálnej starostlivosti so správnymi postupmi a vhodným krytím (produkty pre vlhké hojenie rán. V priebehu liečby je nutné zabrániť tlaku v dolných končatinách a to ako ich podkladaním, tak aj bandážovaním.
K faktorom zhoršujúcim hojenie patrí deficit vitamínu C, anémia, hypoxia, hypoproteinémia, kortikosteroidy a hypertenzia.
Súčasťou liečby venózneho vredu predkolenia je bandážovanie
Kompresívna terapia je nevyhnutnou súčasťou úspešnej liečby. Vykonáva sa za účelom obmedzenia prietoku chorobne zmenenými povrchovými žilami, zvýšením prietoku hlbokým žilným systémom a zmenšením sprievodného opuchu. Stupeň kompresie musí byť starostlivo posúdený – zlá kompresia môže stav aj zhoršiť.
Pri liečbe je dôležitý pohyb aj vhodná voľba obuvi
Nevyhnutnou súčasťou liečby je fyzická aktivita. Odporúčame pravidelné chodenie, jazda na bicykli a odporučené cviky. Vhodné je tiež zabrániť zvýšenému tlaku v dolných končatinách (napr. podložením postele v nohách o 10 cm) alebo pôsobeniu vyšších teplôt (kúpele, horúce kúpele, sauna, priamy kontakt so zdrojom tepla). K zlepšeniu návratu krvi k srdcu naopak prispievajú masáže studenou vodou. Pre celkovú dobrú telesnú kondíciu je dôležitá zdravá a pestrá strava a primeraná telesná hmotnosť. Podstatná je aj prevencia ďalších poranení a voľba vhodnej obuvi (bez príliš vysokého či naopak nízkeho podpätku).
Tipy na jednoduché cviky, ktoré podporia návrat žilnej krvi z dolných končatín:
- kedykoľvek počas dňa aspoň 30× stúpiť na špičky, zhupnúť sa zo špičky na pätu alebo krúžiť nohami,
- pri sede sa striedavo opierať o špičky a päty,
- všade sa oprieť o päty a špičkami pohybovať od seba a k sebe,
- poležiačky prepínať a krčiť špičku striedavo jednej a druhej nohy alebo so zdvihnutými končatinami prepínať a krčiť prsty na nohách.