V granulačnej fáze hojenia sa v rane tvoria nové krvné cievy (tzv. neoangiogenéza) a granulačné tkanivo postupne vyplní ranu. Vytvorí sa sieť kolagénových vláken (produkt fibroblastov). Ich tvorbu zvyšuje rastový faktor TGF-β, ktorý produkujú v rane prítomné mikrofágy. Takto vzniknutá sieť je vlastne podkladom pre nasledujúci proces epitelizácie.

Ak ranu vyplní granulačné tkanivo, rana sa začne uzavierať.

Preto pri starostlivosti o ranu volíme veľmi šetrné metódy. Je dôležité zabrániť hypergranuláciám (nadmernému rastu granulačného tkaniva), infekcii, traumatizácii rany a je nevyhnutné v rane udržiavať ideálne vlhké prostredie. Konkrétny prostriedok na liečbu rán treba zvoliť adekvátne k vlhkosti a hĺbke rany.

Vhodné krytie pre ochranu nového tkaniva

Na ochranu vznikajúceho granulačného tkaniva a na zamedzenie vzniku hypergranulácií je možné použiť vhodné primárne krytia AtraumanAtrauman AgGrassolind-neutralHydrotulHydrocoll.

Pri výraznejšie exsudujúcich ranách môžeme použiť krytie s vysokou absorpčnou schopnosťou – PermaFoam.

Na hlbšie, granulujúce rany je vhodné hydroaktívne krytie, ktoré ranu dokáže vyplniť – HydroClean advance, pri silnejšej sekrécii Sorbalgon, pre suchú ranu Hydrosorb Gel.

Plytké rany prekrývame hydroaktívnym krytím, ktoré dobre chráni ranu – HydrocollHydrosorbHydrotul.

Produkty vhodné pre granulačnú fázu hojenia rán

HydroClean® advance
Savý vankúšik rýchlo a spoľahlivo čistí rany. Vhodný hlavně pre komplikované rany.
Atrauman® Ag
Neadherentné bariérové krytie obsahujúce striebro na atraumatickú liečbu rany
HydroTac®
Polyuretánové krytie účinne hydratuje aj absorbuje zároveň