Ateroskleróza je poškodzovanie stien ciev, ktoré je spôsobené predovšetkým postupným ukladaním tuku v tejto lokalizácii. Proces začína v rannom detstve a pokračuje počas celého života.

Poškodené cievy zhoršujú prietok krvi

Poškodenie cievnej steny môže viesť k jej postupnému zužovaniu alebo náhlemu uzavretiu. Následkom je potom zhoršenie prietoku krvi do cieľových orgánov, ktoré sú potom ohrozené nedostatkom kyslíku – ischémiou. Veľmi vážnou komplikáciou aterosklerózy je situácia, keď v mieste aterosklerotického postihnutia cievnej steny príde k jej náhlemu prasknutiu.

Toto poškodenie vedie k vytvoreniu krvnej zrazeniny alebo trombu, ktorá zrazu cievu úplne uzavrie, tým sa zamedzí prietoku krvi do postihnutého orgánu a dochádza k veľmi závažnému poškodeniu daného orgánu nedostatkom kyslíku – ischémia či infarkt. Klinickým vyjadrením týchto stavov sú napr. ischemická choroba srdcová, cievne mozgové príhody a ischemická choroba dolných končatín.

Rizikové faktory ovplyvňujúce vznik a urýchlenie aterosklerózy

K rizikovým faktorom aterosklerózy patrí vyšší vek, mužské pohlavie (ženy sú chránené až do prechodu svojimi hormónmi) a genetické predpoklady. Akceleráciu (urýchlenie) aterosklerózy ďalej spôsobuje celý rad rizikových faktorov:

  • Hypertenzia – vysoký krvný tlak
  • Zvýšená hladina cholesterolu v krvi
  • Diabetes mellitus (cukrovka) 1. a 2. typu;
  • Obezita
  • Fajčenie cigariet

Arteriálna hypertenzia je vysoký tlak krvi v tepnách

Za hypertenziu sú považované hodnoty krvného tlaku 140 a viac mmHg (systola)/90 a viac mmHg (diastola). U pacientov s ochorením ľadvín alebo cukrovkou by mali byť cieľové hodnoty liečby do 130/80 mmHg.

Rizikovými faktormi pre vznik hypertenzie sú obezita, vysoký vek, nevhodný životný štýl, ale aj dedičné predpoklady. Príčinou však môžu byť tiež napr. ochorenie obličiek, žliaz s vnútornou sekréciou alebo obehovej sústavy. Neliečený vysoký krvný tlak je rizikovým faktorom pre vývoj ďalších ochorení.